Menu

 

2019-2021 term
SPEEA Council Rep petition results

Regional Tellers validated petitions received by the deadline of 5 p.m., Wednesday, March 27. See the results below for the names of successful petitioners and those districts with contested races (marked in tan).

The Council begins it's new, two-year term Thursday, May 9.

Northwest Region
Washington, Oregon, Utah and California

AUBURN
District Seat(s) Petitioner
A-10 2 Gail Soushek
    VACANT
     
A-20 1 VACANT
     
A-30 1 Terry Tomt
    Douglas A Brazeal
BELLEVUE
District Seat(s) Petitioner
B-10 1 VACANT
DEVELOPMENTAL CENTER (DC)
District Seat(s) Petitioner
D-1 1 VACANT
     
D-2 1 Jeffrey Lynn Forbes
    Sulena Kumnertsena
     
D-3 1 VACANT
     
D-5 3 Zachery Wydick
    Andrew Alenski
    Rodney Roy
     
D-6 1 Ron Claypool
     
D-7 1 VACANT
     
D-9 2 VACANT
    VACANT
EVERETT
District Seat(s) Petitioner
E-1 1 VACANT
     
E-2 1 VACANT
     
E-3 2 VACANT
    VACANT
     
E-6 1 VACANT
     
E-8 1 James J. Roberts
     
E-10 3 Roger Pullman
    Sean Peters
    VACANT
     
E-11 3 Rick Williamson
    Eric Stewart
    Tom Kummer
     
E-13 1 Shah Shahrivar
     
E-14 1 Matthew Conley
     
E-15 3 Chris Waybright
    Amad Y. El-Disi
    VACANT
     
E-17 3 Kerth Downs
    David Garrett
    VACANT
     
E-18 1 Regan McNabb
    Ernie White
     
E-21 1 Babak Arvani
    Julie F Sweeney
     
E-22 1 Colleen Ronan
     
E-23 2 Rod Siders
    John Dimas
     
E-24 1 VACANT
     
E-25 1 Nikolas Geiselman
     
E-26 1 John F. Cardiel
    Suzanne Kamiya-Harding
     
E-27 1 Andrew Wacker
     
E-28 1 Aaron M Allen
     
E-29 5 Rick Mochow
    Ann N. Leba
    Jatinder Singh
    Jan Goegan
    Benjamin Briles
     
E-30 1 Sean Bell
     
E-31 4 Carolyn Wilson
    Brad Kibbel
    David Fritz
    VACANT


EVERETT (continued)
District Seat(s) Petitioner
E-32 1 Amanda Correll
     
E-33 1 William Mark Worden
     
E-35 2 Lawrence (Larry) Adamski
    VACANT
     
E-37 1 Michael G. Studebaker
     
E-50 1 Angel A. Leon
    Byron D. Henderson
     
E-60 1 James Raskob
    Mohammed Riaz Khan
FREDERICKSON
District Seat(s) Petitioner
F-10 1 Mike Arrington
KENT
District Seat(s) Petitioner
K-10 2 Amir A. Shaterian
    VACANT
PLANT II
District Seat(s) Petitioner
P-1 2 Gordon Yip
    Behyar Goudarzian
    Mehmet Ugur Koksu
     
P-2 1 VACANT
     
P-3 1 Stanley Huang
     
P-4 1 VACANT
     
P-5 2 Konstantin Terentjev
    Theryl A. Johnson
     
P-10 1 Rick Yost
RENTON
District Seat(s) Petitioner
R-1 2 VACANT
    VACANT
     
R-2 1 Chris Yeaton
     
R-3 2 Dan Sergent
R-3   Joseph Pham
     
R-4 1 Michael Burdette
     
R-5 3 Richard Mahoney
    Mark Friesen
    VACANT
     
R-6 2 VACANT
    VACANT
     
R-10 1 VACANT
THOMPSON SITE
District Seat(s) Petitioner
T-10 2 C.A. Tony Hickerson
    VACANT
SHEA/FACILITIES
District Seat(s) Petitioner
X-10 1 Roger Aisaka
PILOTS
District Seat(s) Petitioner
PLT 1 VACANT
SECOND/THIRD SHIFT (AT-LARGE)
AUBURN
District Seat(s) Petitioner
AS-10 1 VACANT
DEVELOPMENTAL CENTER & PLANT II
District Seat(s) Petitioner
DS-10 1 Jacob Gould
EVERETT
District Seat(s) Petitioner
ES-10 1 VACANT
RENTON
District Seat(s) Petitioner
RS-10 1 VACANT
REMOTE SITES
CALIFORNIA
District Seat(s) Petitioner
C-10 1 VACANT
OREGON
District Seat(s) Petitioner
O-10 2 Emily L. Brent-Fulps
    Albert Phillips
UTAH
District Seat(s) Petitioner
U-1 1 VACANT
SPOKANE
District Seat(s) Petitioner
W-10 1 Tim Conley
Midwest Region
Wichita, Kans.

WICHITA ENGINEERING UNIT
District Seat(s) Petitioner
S-1 5 R Matthew Joyce
    Eric Stewart
    Frank Wiesner
    Rick D Nelson
    Chris Streckfus
    Ben Blankley
    Derek Milligan
    Julie-Elisa S. Acosta
     
WICHITA TECHNICAL
& PROFESSIONAL UNIT
District Seat(s) Petitioner
S-2 2 Aaron T. Kitterman
    Shelly Jones
     
S-4 1 VACANT
     
S-6 1 Daniel J. Ryan

WICHITA TECHNICAL
& PROFESSIONAL UNIT
District Seat(s) Petitioner
S-8 1 Mark Gayer
     
S-12 5 Ronda Cockrell
    Dianna Pyles-Tauer
    Wes Gardner
    Emily Forest
    Ponolar Washington
    Tonya Sanders
    Dawn Chippeaux
     
S-18 3 Joe Abbott
    Sarah Hirshfeld-Webb
    Daryl Doshier
     
S-26 1 Nancy Steele